دوشنبه 6 مهر 1388

دانشمند شدن و علمی تخیلی

قسمتهایی از مقاله "30 دلیل برای دانشمند شدن" که به مناسبت سی اُمین سالگرد انتشار مجله دانشمند و با ترجمه دکتر رسول برادران سرخابی در شماره فروردین و اردیبهشت سال 1371 منتشر شد.

...
2
به خاطرات کودکی نمیتوان اعتماد کرد. اما خوشبختانه من یک شاهد مستند از نه سالگیم دارم. این شاهد، رُمانی است که خواندنش به پایان نرسید و 43 سال بعد، آن را در میان کاغذهای مادرم پیدا کردم و عنوانش "برخورد با ماه از دید سر فیلیپ رابرتس" است. سِر فیلیپ در این کتاب یک اخترشناس حرفه ای است و آشکارا می تواند به عنوان الگوی یک دانشمند جوان محسوب شود. سبک رمان برگرفته از داستانهای ژول ورن است و داستان آن را از عبور سیارک ایرویس از نزدیکی ماه در سال 1931 الهام گرفته است. نمونه ای از گفتگوی داستان چنین است:
سرگرد فوربس پرسید: "آیا ایرویس واقعا از درون قمر ما خواهد گذشت؟"
سِر فیلیپ جواب داد: "سرعت آن و اندک بودن وزن و مقاومتش، سیارک را به سوی قمر ما خواهد آورد و منظره آن جسم سفید و گرمی خواهد بود که ناگاه از بطن آتشهای درونی ماه بیرون خواهد جهید و به دنبال آن گدازه مایع جاری خواهد شد."
پس ژول ورن و ایرویس بودند که اندیشه های کودکانه مرا به سوی علم کشانیدند.

فریمن دایسن
استاد و پژوهشگر در موسسه مطالعات عالی دانشگاه پرینستن و مولف کتاب سرچشمه های حیات ( ترجمه سیمین معزی – تهران، نشر مرکز، 1369)

...

17
شش ساله که بودم، پدربزرگم به من گفت وقتی بزرگ شدم حرفه ای را باید برگزینم که از آن کاملا لذت می برم وگرنه زندگیم یک شکست خواهد بود. من به این گفته اعتماد کردم. هشت ساله که بودم مادرم مرا به یک سخنرانی درباره منظومه خورشیدی برد و فورا عاشق اخترشناسی شدم. دوازده ساله که بودم کتاب یک، دو، سه ... بینهایت نوشته جرج گاموف ( در ایران ترجمه استاد احمد بیرشک) را خواندم و در آن کتاب محبوب دیگری را یافتم: فیزیک نظری. دیگر چاره ای نبود، یک اخترفیزیکدان نظری شدم.

کیپ مِن. تورن
استاد اخترفیزیک نظری موسسه فن آوری ماساچوست